Rozhovor s trenérem Miroslavem Jírou

04.08.2023

Představujeme nového trenéra Miroslava Jíru!

Mgr. Miroslav Jíra má bohaté trenérské zkušenosti. Trénoval mládež mj. ve Slavii nebo na Bohemce. Byl asistentem trenéra reprezentace A týmu žen, v mužském fotbale prošel týmy Braníku, Cholupic, Březiněvsi nebo Libiše.
Přečtěte si rozhovor s novým trenérem.

Co máš za sebou a kde si s trénováním začal?

S trénováním, které je mojí celoživotní vášní, jsem začínal ve 20 letech na Bohemce u mládeže při studování vysoké školy FTVS UK, kde jsem také vystudoval trenérskou Profi licenci. Zde jsem působil jako trenér a šéftrenér mládeže krásných 7 let. Pak jsem neodolal nabídce nejlepšího sportovního ředitele v ČR, Jana Říčky, na stejný post a odešel jsem do SK Slavie Praha, kde jsem strávil nádherných 13 let a rukama mi zde prošla celá řada budoucích ligových i reprezentačních hráčů, čehož si nesmírně vážím. Poté přišla nabídka od Karla Rady jako hlavního trenéra reprezentace A týmu žen a zde jsem působil v roli asistenta zhruba 6,5 roku. To byla skvělá mezinárodní top zkušenost s reprezentacemi z celého světa. Mezi tím jsem působil v celé řadě dalších klubů, kde jsem sbíral zkušenosti nejen s mládežnickým fotbalem, ale hlavně zkušenosti s dospělým fotbalem: Admira Praha, Vyšehrad, Braník, Březiněves, divizní Libiš a naposledy Cholupice.

Jak hodnotíš letní přípravu?

Letní příprava proběhla podle plánu a trénovali jsme 2x až 3x týdně, k čemuž jsme měli vložená přátelská utkání v týdnu i o víkendu, abych kluky co nejvíce poznal. Do toho jsem budoval svůj realizační tým, protože bych chtěl, aby moje práce s klukama nebyla jen o mně, ale o spolupráci více lidí. Povedlo se mi přivést asistenta Igora Holka, který se mnou trénoval na začátku kariéry kluky v Bohemce a začne příští týden. Vedoucím mužstva bude Míra Boura a masérem Ondra Mikoláš, což je u A týmu novinka a já jsem strašně rád, že se mi podařilo na něj sehnat sponzora, mého kamaráda. Výsledkově a a ni herně nebyla příprava úplně povedená, ale je to logické, protože se zde tvoří po odchodu prakticky celého Áčka úplně nový tým a vše je teprve ve fázi vzájemného poznávání.

Jak vidíš současný kádr a který z hráčů tě nejvíce překvapil?

S kádrem samozřejmě nejsem úplně spokojený jako každý trenér. Samozřejmě bych chtěl ještě mužstvo posílit, ale pracujeme v našich možnostech a ve spolupráci s předsedou klubu Davidem Kronovetrem se společně snažíme udělat pro kádr A i B mužstva maximum. Jinak bych chtěl ale kluky pochválit za jejich přístup zejména v tréninkovém procesu, kdy se snaží tomu dávat maximum a neměl jsem s nimi během celé letní přípravy žádný problém. Jen mě mrzí jejich absence na tréninkách či zápasech z důvodu dovolených, což já jako trenér, který trénuje 27 let, nedokážu pochopit a nikdy jsem za tu dobu neměl s rodinou dovolenou v době letní přípravy, natož pak v době mistrovských utkání. Jinak jsem zejména rád, že v týmu zůstali z přeborového mančaftu alespoň hráči Filip Laštovka a Daniel Mucha. Věřím, že právě oni dva klukům, kteří budou sbírat zkušenosti s dospělým fotbalem nejvíce pomohou ve všem, co bude třeba. Stejně tak stoper Honza Kučera, který by měl prý později odejít, ale já bych si strašně přál, kdyby tomu tak nebylo. Jeho přístup ke všemu je fantastický! Máme tu nové kluky Ondru Straku, Ondru Šindlera, Petra Michálka či Davida Poláka a věřím, že se co nejdříve propojí s klukama, co tu po odchodu celé řady hráčů z Áčka zůstali. Nejvíce mě překvapuje mladý stoper Oliver Vácha, který dělá při zápase sice chyby, ale nebojí se i přes ty chyby dál hrát a chce se rozvíjet.

Prošel ti rukama nějaký současný ligový fotbalista?

Rukama mi zejména ve Slavii, ale i v Bohemce, prošla celá řada hráčů, kteří to později dotáhli do ligy i reprezentace. Hráče jsem vedl buď přímo v klubu jako trenér, nebo v roli trenéra ve Výběru Prahy. Jako příklad můžu uvést Alexe Krále, Honzu Morávka, Tomáše Necida, Pavla Buchu, Marcela Čermáka, Martina Dostála, Roberta Hrubého, Romana Valeše, Lukáše Váchu, Bořka Dočkala, Ondru Petráka, Vaška Kadlece, Vaška Proška, Petra Mareše, Jaromíra Zmrhala či Tomáše Pekharta… těch hráčů je ale daleko více. Nejvíce jsem, a to v pravidelném kontaktu, s Alexem Králem a jezdím se dívat na jeho individuální tréninky i zápasy. Neskutečný dříč a absolutní profík. A strašně si vážím toho, že jsem více jak 6 let mohl vést společně s Karlem Radou nejlepší fotbalistky této země, to byla obrovská zkušenost!

Jaké ambice máš do podzimní části sezony?

Mojí celoživotní ambicí je rozvíjet hráče. Dělat všechno pro to, aby kluci měli z fotbalu radost. Samozřejmě to neznamená, že na ně nechci být náročný. Bez náročnosti se společně nebudeme posouvat, ale hlavně chci, aby se do kabiny těšili a co nejdříve jsme společně vytvořili dobrou partu. Moc bych si přál, aby si to co nejdříve sedlo a diváky v Hostivaři fotbal bavil. Samozřejmě k tomu patří i pocit vítězství v zápase. Na závěr bych chtěl zmínit i to, že společně s kamarádem a vedením klubu chystáme novinky pro diváky a nejlepšího domácího hráče utkání v Hostivaři. Snad to vše klapne. Podpory fanoušků si chceme vážit a dělat vám co nejvíce radosti. Jen bude třeba při tvorbě nového týmu potřeba také trpělivost a o tu vás chci poprosit. My budeme společně s hráči dělat maximum pro úspěch klubu.


Miroslav Jíra
Trenér A mužstva